Wyniki badań TSH a wczesna menopauza

Witam! Moje wyniki badań TSH-1,681 FSH-13,41 Estradiol - 26 Prolaktyna - 54,10 Testosteron - 51. AMH > 0,17 Czy wyniki te świadczą o wczesnej menopauzie i czy mogę jeszcze zajść w ciążę. Nie rodziłam i nie współżyłam. Proszę o interpretację wyników. Mam 40 lat.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przede wszystkim chciałam Panią zachęcić do wizyty u lekarza, najlepiej specjalizującego się w technikach wspomagania płodności. Jedynie zebranie pełnego wywiadu, połączone z badaniem ginekologicznym może umożliwić pełną interpretację wyników. Poza tym nie podała Pani jednostek, w których zmierzono Pani poziomy hormonów, a te nie zawsze są takie same. W efekcie istnieje cała gama możliwych interpretacji Pani wyników. Poziom hormonu tarczycy jest w normie. Z perspektywy wnioskowania o przedwczesnej menopauzie zwraca uwagę niski poziom AMH (zakładam jednostkę ng/ml), najprawdopodobniej świadczący o wyczerpywaniu się rezerwy jajnikowej. Poziom FSH należy ocenić w odniesieniu do dnia cyklu. Wartość jaką u Pani zmierzono może być w normie dla płodnej kobiety, jeśli w tym czasie przechodziła ona owulację. Jeśli jednak była zmierzona na początku lub pod koniec cyklu, to również może oznaczać wcześniejszą menopauzę. Podobnie wartość estradiolu w oderwaniu od dnia cyklu nic nie mówi. Posiada Pani również podwyższony poziom testosteronu (zakładam jednostkę nmol/l), co również może wpływać na ewentualną nieregularność cykli płciowych. Poziom prolaktyny trudno mi zweryfikować, jeśli jest on podany w mlU/ml, to jest w normie, jeśli jest podany w ng/ml jest zbyt wysoki. Jak Pani widzi, w tym co piszę więcej jest słów "może" i "ewentualnie" niż rzeczowej porady, dlatego jeszcze raz z tego miejsca zachęcam do wizyty u specjalisty. Pozdrawiam serdecznie!