Wyniki badań w ciąży - morfologia, badanie ogólne moczu

Witam, w związku z tym, iż wizytę u lekarza mam 1 kwietnia, bardzo proszę o interpretacje wyników badań. Jestem w 12 tygodniu ciąży. Jeśli chodzi o morfologię, wyniki są w normie laboratoryjnej... podwyższone - RBC 5,35 (NORMA 4-5 10^12/l) MPV 10,7 (7,4-10,4 FL). Niepokoją mnie również wyniki moczu: barwa - słomkowy, przezroczystość - mętny, ciężar właściwy 1,015, pH - 8 leukocyty - neg, azotyny - neg, białko - neg, cukier - neg, ketony - neg, urobilinogen - w normie, bilirubina - neg, erytrocyty - neg, kwas askorbinowy - neg, osad: osad - gotowy, nabłonki płaskie - dość liczne, leukocyty - pojedyncze, erytrocyty świeże - pojedyncze, fosforany bezpostaciowe - liczne, bakterie - nieliczne. Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli jedynymi odchyleniami od wartości normy w morfologii krwi są te podane przez Panią, to nie ma powodów do obaw. Tego typu odchylenia nie mają znaczenia klinicznego. Nieznaczne podwyższenie liczby erytrocytów może wynikać choćby z lekkiego odwodnienia. Jeśli chodzi natomiast o MPV (średnia objętość płytki krwi) - niektóre laboratoria za górną granicę normy przyjmują wartość nawet 12 fL - nie należy więc się martwić wynikiem 10,7 fL, zwłaszcza jeśli liczba płytek jest prawidłowa. Gdyby natomiast w przyszłości objętość wzrosła, warto byłoby wykonać rozmaz ręczny krwi (czyli ocenę pod mikroskopem).

Co do badania ogólnego moczu: uwagę zwraca duża ilość bezpostaciowych fosforanów, która może wskazywać na zagrożenie (bądź obecność) kamicy układu moczowego. Obecność nielicznych bakterii jest najprawdopodobniej spowodowana nieprawidłowym pobraniem próbki moczu.

Pozdrawiam.