Wyniki badań w kierunku niedoczynności tarczycy

Witam, Mam 25lat. Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Anty TPO 240iu/ml, TSH 4.6mu/L, free T4 16.7pmu/l, prolaktyna 336miu/l, testosteron w surowicy 2.1nmol/l, FSH 4.8iu/l, LH 24.4iu/l w 25dniu cyklu zakładając cykl 45dniowy (miesiączki nieregularne), żelazo w surowicy 18.9ug/l. Badnie w kierunku podejrzenia niedoczynności tarczycy, badanie tsh waha się między 2,6-4,6mu/l. Do tego walczę z wysokim cholesterolem, biorę Fenofibraty 267mg. Mam torbiele na jajnikach, w rok przybrałam 10kg.

Dzień dobry,

Powinna się Pani skontaktować z endokrynologiem. Ma Pani za wysokie TSH jak na Pani wiek - to może mieć również pośrednie przełożenie na poziom cholesterolu. Warto oznaczyć dodatkowo FT3,FT4 oraz wykonać usg tarczycy. Podwyższone miano antyTPO może świadczyć o chorobie Hashimoto. Wskazane dalsze leczenie pod kontrolą endokrynologa. Po zaleconych lekach poczuje się Pani lepiej i cykle wrócą do normy. Żelazo również ma Pani niskie, konieczne uzupełnienie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz