Wyniki badani w kierunku boreliozy u 21-latki

Witam.Prosze o interpretacje wyników na borelioze ponieważ wizytę u specjalisty mam dopiero za miesiąc. Elisa IgG 0,31. (+), IgM 1,35 (+++). W-B IgG VlsE (0,8), p41 (0,2) . Z góry dziękuje.

Lek. Tomasz Budlewski

Wynik ELISA teoretycznie wskazuje na świeże zakażenie, ale test Western blot jest niejednoznaczny. Obecność prążka p41 świadczy ogólnie o przeciwciałach na krętki — mogą to być inne krętki, niekoniecznie krętki boreliozy. Z wyjątkiem prążka p41 i po wykluczeniu innych chorób jeden prążek wystarczy by w teście Western-Blot potwierdzić chorobę. Oczywiście dla niektórych lekarzy jeden prążek to za mało, ponieważ inne patogeny mogą dawać tzw. reakcje krzyżowe. Należy więc przyjąć, że im większa liczba prążków, tym pewniejsze rozpoznanie.

Także wizyta u specjalisty jest niezbędna, nie wiem czy wsytapiły u Pani objawy??