Wyniki badania krwi a ryzyko raka trzustki

Witam. Czy w moim wieku można mieć raka trzustki? Źle się czuję od jakiegoś czasu. Brakuje mi sił. W morfologi mam zmniejszoną liczbę płytek we krwi 138 (150-500). Ob 5. Amylaza dolna granica normy 31 (28-100). ALT 36 ( norma do 32). Glukoza 89 ( norma 60 do 110) .Boli mnie kręg w odcinku piersiowym. Miałam robione usg 2 miesiące temu które nic nie wykazało. Swędzą mnie też czasami ręce od wewnątrz. W rodzinie mamy raka piersi. Czy mam powód do niepokoju? Jakie badania jeszcze wykonać ?

Dzień dobry,

Prawdopodobieństwo jest bardzo niewielkie. Jeśli bardzo się Pani obawia, proszę wykonać oznaczenie markerów, które mogą być podwyższone m.in. w raku trzustki - badanie z krwi: Ca19,9 oraz CEA. Z wynikami proszę zgłosić się do lekarza, który dokładnie Panią zbada, zbierze wywiad lekarski i określi przyczynę Pani złego samopoczucia. Proszę jeszcze oznaczyć ASPAT, GGTP, bilirubinę, kreatyninę i pójść do lekarza, który oceni wyniki badań i ukierunkuje Panią na dalszą, w razie potrzeby bardziej szczegółową diagnostykę lub zaleci stosowne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz.