Wyniki badania krwi i cholesterolu u 29-latka

Witam! mam 29 lat jest mężczyzną robilem badanie krwi rano ma czczo i oto moj wynik cholestrol 188 mg/dl norma do 200 glukoza 110mg/dl norma.od 70 do 105 mg/dl. dodam że msc temu miałem glukozę 114mg/dl.czy mam się czym martwic? co mam robic by glukoza byla w normie?dziekuje za odp.pozdrawiam

Witam!
W takim przypadku należy wykonać test tolerancji glukozy. Polega on na wypiciu 75 gram glukozy na czczo i podwójnym pobraniu krwi - przed wypiciem glukozy i 2 godziny po. Skierowanie wydaje lekarz rodzinny. Wynik pozwoli zorientować się, jak Pański organizm radzi sobie z metabolizowaniem glukozy.
Niezależnie od wyniku testu jest to dla Pana ważny sygnał do podjęcia zmian w stylu życia które mogą uchronić Pana od rozwoju cukrzycy.

Ważna jest dla pana regularna aktywność fizyczna oraz regularne i urozmaicone posiłki. Cukrzycy najbardziej sprzyja siedzący tryb życia i wieczorne "nadrabianie" opuszczonych w ciągu dnia posiłków - proszę tego unikać.
Nie trzeba stosować jakiejś specjalnej, restrykcyjnej diety, ale warto zamienić tłuszcze zwierzęce roślinnymi, jeść więcej ryb, mniej czerwonego mięsa i tłustych wędlin. W internecie znajdzie pan wiele na temat diety śródziemnomorskiej, która wpłynie również korzystnie na poziom cholesterolu.

Życzę powodzenia w walce o Pańskie zdrowie i dobre samopoczucie!