Wyniki badania krwi poniżej normy a podejrzenie anemii

Dzisiaj odebrałam morfologię i wynik nie jest dobry. Praktycznie wszystko mam poniżej normy lub w dolnej granicy. Czy to oznacza, że mam anemię? Jaką dietę stosować, aby poprawić wyniki? Mam 173cm wzrostu i ważę 64 kg.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam, czy badała Pani też poziom żelaza i ferrytyny? Warto to też ocenić. Aby zminimalizować ryzyko anemii, należy zwiększyć podaż produktów bogatych w żelazo - czerwone mięso, podroby oraz kakao, zarodki pszenne, pestki dyni, płatki owsiane, żółtko jaja, soja, fasola, soczewica, sezam, pistacje, buraki, bób, brokuły, natka pietruszki (źródła roślinne żelaza warto łączyć z produktami bogatymi w witaminę C - warzywa, owoce). Mając w posiłku produkt bogaty w żelazo proszę nie łączyć go z mlekiem czy herbatą - te osłabiają wchłanianie żelaza. Ponadto warto zadbać o pokrycie zapotrzebowania na kwas foliowy (zielone warzywa, orzechy, banany, cytrusy) i witaminę B12 (ryby, jaja, mięso, sery).

Trudno odpowiedzieć mi na to pytanie, ponieważ nie wiemy jakie parametry dokładnie były badane. Bez wglądu w wyniki, trudno jest ustosunkować się do Pani pytania.
Anemię podejrzewamy wtedy kiedy mamy niedobór żelaza we krwi.
Proponuję udać się z otrzymanymi wynikami do lekarza pierwszego kontaktu, aby określił stan Pani zdrowia i dobrał odpowiednie leczenie,jeśli okaże się konieczne.
Mogę wspomnieć, iż w leczeniu anemii lekarze często zalecają suplementację diety preparatami z żelazem. Dodatkowo można wspomóc takie leczenie odpowiednią dietą, która bogata będzie w produkty ze zwiększoną zawartością żelaza.

Witam,
morfologia informuje o wielu schorzeniach. Cięzko określić na podstawie tego co Pani napisała co się dzieje. Anemia byłaby wtedy, gdy poziom hemoglobiny jest poniżej 12, a także hematokryt odbiega od normy. Proszę iść z tymi wynikami do lekarze, napewno rozwieje wątpliwości, ewentualnie potem szukać pomocy np. u dietetyka.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn