Wyniki badania moczu w 24 tygodniu ciąży

Witam, jestem w 24 tygodniu ciąży - dziś odebrałam wyniki. Morfologia w normie, krzywa cukrowa prawidłowa, zaniepokoiły mnie wyniki moczu. Mam przekroczony poziom ciał ketonowych 50mg/dl, pozostałe parametry w normie. Czy jes to powód do niepokoju? Następną wizytę u lekarza mam za 2 tygodnie. Dodam, że ostatnio brałam globulki na zapalenie pochwy-nie wiem czy może miec to związek. Dziękuję

Piotr Pilarski

obecność ciał ketonowych w moczu może świadczyć o źle kontrolowanej cukrzycy, stosowaniu diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, głodzeniu lub zaburzeniach odżywiania (np. anoreksji czy bulimii). Stwierdza się je również u alkoholików i w zatruciach alkoholem izopropranolowym. Ciała ketonowe często są wykrywane w moczu osób, które nie przyjmowały pokarmów od co najmniej 18 godzin. Taka sytuacja może się zdarzyć w trakcie choroby, kiedy pacjent nie je przez kilka i dni wymiotuje. Jednak podwyższony poziom występuje również u zdrowych kobiet ciężarnych.

Pozdrawiam.