Wyniki badania na cytomegalię u dziecka

Witam! Chciałam zapytać o wirus cytomegalii. W dzieciństwie chorowałam na to. Urodziłam drugie dziecko, w każdym trymestrze ciąży kontrolowałam cmv - nie uaktywniła się. Po porodzie zrobiłam dziecku badania: igg 61, igm 0,01, po 4 tygodniach zrobiłam dziecku kolejne badanie - igg 46, igm 0,02, po miesiącu kolejne badanie i szok - igg 167,7, igm 0,02. Kontaktowałam się z Centrum Zdrowia Dziecka. Moje pierwsze dziecko również miało przeciwciała cmv, nie wymagało leczenia, tylko kontroli w Centrum. Z nim nie kontrolowałam się w ciąży i dziecko po porodzie nie miało zrobionego badania. Badanie miało dopiero wykonane, jak miało 2 miesiące, ale wtedy już nie przyjmują dzieci z cmv. Pierwszy syn miał wzmożone napięcie mięśniowe, był rehabilitowany. Drugie dziecko też mi się nie podoba, ponieważ od miesiąca (a ma teraz 2,5 miesiąca) zaczęło odginać główkę do tyłu, napina się, denerwuje się przy piersi, jest asymetryczne i chce trzymać główkę tylko w prawą stronę. Czy mam powody do zmartwień odnośnie cmv?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Na podstawie badań krwi dziecka możemy wnioskować, iż we krwi znajdują się przeciwciała w kierunku cytomegalowirusa.

Opisane przez Panią objawy nie muszą mieć związku z tym wirusem tym bardziej, że jeżeli w przeszłości przechodziła Pani zakażenie cytomegalowirusem nie powinno dojść do zakażenia.

Myślę, że nie ma powodów do zmartwień odnośnie cmv.
Należy obserwować rozwój dziecka i być pod kontrolą pediatry tak by w razie pojawiających się niepokojących objawów wychwycić je.

Pozdrawiam!