Wyniki badania nasienia a szanse na ciążę

Witam, mąż ma 27 lat, zdrowo się odżywia, nie jest otyły, nie pali papierosów a mimo to ma bardzo złe wyniki nasienia. Plemniki z grupy a są 0, w grupie b ruchliwych plemników jest tylko 20%, czy mamy szanse na naturalne zapłodnienie? czy ruchliwość można poprawić jakimiś antybiotykami? czy w naszej sytuacji wchodzi w grę tylko in vitro?

Aleksander Ropielewski

Na pewno szanse na zapłodnienie są mniejsze, jednak nie można tego przesądzać. Zależy to od konkretnej sytuacji i trudno to stwierdzić ze 100% pewnością. Ważne jest również to czy mąż zachował okres abstynencji seksualnej przed badaniem, ponieważ mogło to wpłynąć na wyniki badania.