Wyniki badania ogólnego moczu - dziewczynka 4,5 roku

Córeczka przed świętami skończyła brać antybiotyk na zapalenie dróg moczowych, obecnie bierze wieczorem odkażacz z wit. C. Zaraz po podaniu antybiotyku, zaczęła brać lek, mający wzmocnić jej odporność. Od trzech dni ma gorączkę ok. 38 st., bez żadnych objawów. Byliśmy u lekarza, mieliśmy powtórzyć badanie moczu i ewentualnie podać antybiotyk. Wyniki moczu są następujące: Przejrzystość - niezupełna, barwa - słomkowa, odczyn - kwaśny, ciężar - 1005, leukocyty - 2-4, erytrocyty świeże - 1-2, nabłonki płaskie - pojedyncze, bakterie - nieliczne. Czy w takim przypadku konieczne jest podanie antybiotyku czy wystarczą te leki, które córka bierze? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jest duże prawdopodobieństwo, że w drogach moczowych wciąż jest infekcja. Warto byłoby sprawdzić poziom białka w moczu, być może problem jest "wyżej" w nerkach. Zakwaszanie moczu, np. witaminą C, jest wskazane i utrudnia rozwój infekcji, ale gdy infekcja już istnieje, może być to za słabe leczenie. Proszę udać się do pediatry, być może zaleci posiew moczu. Niewyjaśniona gorączka jest niepokojącym objawem, który musi być zdiagnozowany. Proszę obserwować skórę dziecka, czy  nie pojawiają się na niej żadne wybroczyny, czy dziecko nie słabnie, nie staje się apatyczne oraz czy nie pojawiają się inne objawy - kaszel, ból głowy.