Wyniki badania poziomu TSH i fT4 a planowanie ciąży

Witam, Planuję ciążę. Ginekolog zlecił mi badanie TSH i FT4. TSH jest w normie, ale Pani doktor powiedziała mi, że wartość musi być mniejsza niż 2,5, jeśli będzie wyższa nawet niewiele - to mam się udać do endokrynologa. Ja mam 2,560, FT4 natomiast 1,22, czyli też w normie. Czy mogę mieć problemy z zajściem w ciążę? Czy w tym przypadku też mam się udać do endokrynologa?

Witam,

Według obowiązujących zaleceń dla kobiet planujących ciążę oraz będących w ciąży zaleca się aby TSH wynosiło < 2,5 (optymalnie ok 1-1,5). Powinna Pani udać się do endokrynologa. Mała dawka L-tyroksyny na pewno Pani nie zaszkodzi. Przy TSH 2,56 nie powinna mieć Pani problemów z zajściem w ciążę, chyba, że występują u Pani innego typu problemy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz