Wyniki biopsji piersi. Rokowania

Proszę o interpretację wyników biopsji piersi mojej mamy. Mama ma 65 lat, podczas pierwszej w życiu mammorgafii wykryto zmianę w lewej piersi i skierowano mamę na biopsję. Otrzymany wynik histopatologiczny brzmi: rak złośliwy inwazyjny. Carcinoma tubulare GI. Wielkość 0,6 cm. Kategoria wg BIRADS: 4 niejednoznaczna. Cechy zmiany litej widocznej w USG: odgraniczenie - dobrze, zarysy - nieregularne, echa wewnętrzne - niejednorodne, efekt za zmianą - brak. Badanie immunohistochemiczne: p63(-), SMA(-). Jeśli na podstawie tych danych jest to możliwe, to proszę o podanie, jakie są rokowania dla tego nowotworu i na czym może polegać dalsze leczenie?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rozpoznanie nowotworu narzuca konieczność zastosowania u Pani Mamy odpowiedniego leczenia. Z nadesłanych informacji wynika, że guz jest niewielkich rozmiarów, o niskim stopniu złośliwości (G1) co stanowi pozytywny czynnik rokowniczy.

Podstawowym postępowaniem jest usunięcie piersi (mastektomia) wraz z węzłami chłonnymi pachy.

W przypadku niewielkich guzów (tak jak u Pani Mamy) oraz (co istotne) niepowiększonych węzłów chłonnych w pasze, istnieje alternatywa w postaci częściowego usunięcia piersi (tzw. leczenie oszczędzające - usunięcie guza wraz z dużym marginesem zdrowej tkanki) oraz następnie radioterapia okolicy piersi i pachy.

Dalsze postępowanie (po operacji), a także ostateczne rokowanie uzależnione będzie od wyników (badanie receptorów hormonalnych, ocena hist-pat węzłów chłonnych). W razie wskazań może być to chemioterapia lub leczenie hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie