Wyniki cholesterolu u 40-latka

Mój tata (40l.) ostatnio robił badania i jego Cholesterol całkowity wynosił 200mg/dl Cholesterol HDL 40mg/dl Cholesterol LDL nie podano, tylko adnotacja 'przy wartości trójglicerydów powyżej 400 nie może byc stosowana metoda Friedewalda do obliczenia cholesterolu LDL.' Trójglicerydy 455mg/dl 'surowica lekko lipemiczna' Wiem, że wyniki są bardzo niepoprawne, ale mam pytanie. Jak teraz postępować? Jakaś dieta, lekarstwa? Czy to bardzo zagraża życiu? Proszę o odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, znacznie podwyższony poziom trójglicerydów nie jest pożądany i niesie ze sobą ryzyko rozwoju miażdżycy i ostrego zapalenia trzustki. Tata powinien ograniczyć ilość tłuszczów i węglowodanów w diecie, z wynikami badań powinien też zgłosić się do lekarza rodzinnego, gdyż konieczne jest dodatkowe leczenie farmakologiczne. Pomocne będzie też zmniejszenie masy ciała i aktywność fizyczna.

Podwyższone wskaźniki lipidowe cholesterol i trójglicerydy są wynikiem złego odżywiania.
Dieta bogata w tłuste mięso, podroby, a także ciasta z kremami, sernik itp,a także alkohol i palenie papierosów sprzyja podwyższeniu ww wskaźników. Jeżeli tata jest otyły powinien schudnąć. Ponadto trójglicerydy często wzrastają po dużym spożyciu fruktozy - cukier owocowy. W związku z tym zamiast owoców niech tata spożywa jak najwięcej warzyw, powinien także wyeliminować miód i dżemy z diety. Do dozwolonych owoców zaliczane są jabłka - 1-2 dziennie, grejpfrut - 1 dziennie.
Ponadto proszę zachęcić tatę do picia zielonej herbaty.