Wyniki granulocytów i limfocytów w morfologii

Dzień dobry! Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w interpretacji morfologii 23miesięcznej dziewczynki. Badania był zrobione kontrolnie,bez żadnych przesłanek, które by nas niepokoiły. Martwi mnie wynik rozmazu - granulocyty 9%, limfocyty 87%. W morfologii z analizatora MCHC na poziomie 35,3%, limfocyty 20%. Pozostałe wskaźniki w normie (żelazo 109,3). Będę bardzo wdzięczna za pomoc. W codziennym zachowaniu dziecko jest energiczne, wesołe, ma apetyt.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim proszę pamiętać, że normy podane na wyniku morfologii najpewniej dotyczą dorosłych. U dzieci między 7 dniem a 7 rokiem życia w rozmazie białokrwinkowym dominują natomiast limfocyty. Wprawdzie 87% rzeczywiście przekracza normę, ale jeśli wszystkie inne wyniki są prawidłowe, to najpewniej jest to konsekwencja infekcji wirusowej (być może niemej klinicznie). Podany wynik proszę jednak skonsultować z lekarzem, który zlecił badanie. Koniecznie należy bowiem zestawić wynik badania ze stanem klinicznym.