Wyniki hormonów tarczycy w 26. tygodniu ciąży

Witam,jestem w 26 tc i o to moje wyniki TSH 3,66 przy normie laboratorium 0,38-5,33,fT4 0,54 (0,61-1,12),fT3 3,17 (2,5-3,9). Wg lek ginekologa mam lekką niedoczynność tarczycy i przepisał mi minimalną dawkę Euthytoxu żeby do konca ciąży brać. Potrzebuję konsultacji endokrynologia aby niepotrzebnie nie zażywać lęku. Przed ciążą badania były ok dopiero na początku czerwca takie wyszły. Proszę o radę czy wykupić lek i zażywać czy nie.

Dzień dobry,

Decyzja Pani ginekologa jest jak najbardziej uzasadniona. Według obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego zaleca się, aby kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży - niezależnie od trymestru utrzymywały wartości TSH < 2,5. (Optymalnie ok 1-1,5). Tak więc proszę zastosować się do zaleceń lub skonsultować ze swoim endokrynologiem, czy dawka jest właściwie dobrana. W ciąży proszę raz w miesiącu oznaczać TSH, ew. dodatkowo obwodowe hormony, a przynajmniej fT4 w przypadku gorszego samopoczucia. Badanie powinno być wykonane 24 h od przyjęcia ostatniej dawki Euthyroxu, a lek w dniu badania może Pani połknąć tuż po pobraniu krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz