Wyniki krwi - czy to może być białaczka?

Witam jestem w 34 tygodniu ciąży. WBC-7,7 RBC-3,60 HGB-11,6 HCT-33,6 PLT-218 PCT-0,188 MCV-94 MCH-32,3 MCHC-34,5 RDW-14,4 MPV-8,6 PDW-16,5 %LIMFOCYTY-15,1 %MIX-2,7 %GRANULOCYTY-82,2 -#LYM-bezw.licz.limfocytów-1,1 -#mix bezw pozost popul-0,2 -#GRA-bezw.licz.granulocytów6,4 crp-2,0 LEUKOGRAM (rozmaz metodą manualna) -EOZYNOFILE-1 -SEGMENTY-84 -MONOCYTY-2 -LIMFOCYTY-13.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nie wydaje mi się, żeby były powody do podejrzewania u Pani białaczki. Białaczka to choroba nowotworowa, w której we krwi pojawiają się nieprawidłowe (nowotworowe) komórki układu białokrwinkowego (leukocyty), które wypierają ze szpiku i krwi prawidłowe leukocyty, ale także czerwone krwinki oraz płytki krwi powodując powstanie specyficznych zmian w obrazie krwi, takich jak anemia, małopłytkowość oraz pojawienie się nowotworowych leukocytów w rozmazie.

U Pani zmiany we krwi są spowodowane najpewniej ciążą - w ciąży fizjologicznie dochodzi do wzrostu ilości neutrofili (granulocytów obojętnochłonnych), a zmniejszenia procentowego odsetka limfocytów, na co wskazuje Pani rozmaz. Dochodzi także do anemii, która jest spowodowana zwiększeniem ilości krążącej krwi (tzn. jakby krew ulegała rozrzedzeniu, więc spada zawartość hemoglobiny), ale także zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo. Konieczne zatem jest stosowanie diety bogatej w żelazo (mięso, produkty z pełnego ziarna, zielone warzywa) oraz uzupełnianie żelaza w gotowych preparatach (dodatkowo).

Proszę się zatem nie martwić.

Pozdrawiam serdecznie