Wyniki, które mnie niepokoją

WBC: 9,61, RBC: 4,49, HGB: 11,7, HCT: 35,0, MCV: 78,0, MCH: 26,1, MCHC: 33,4, PLT: 180, RDW-SD: 37,9, RDW-CV: 13,5, PDW: 13,1, MPV: 11,2, P-LCR: 35,4, PCT: 0,20, NEUT: 3,11, LYMPH: 4,63, MONO: 0,88, EO: 0,94, BASO: 0,05, ASO: poniżej 200 jedn., ŻELAZO: 11,6 umol/1.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani wieku dziecka, ponieważ wyniki morfologii krwi u dzieci interpretuje się przede wszystkim wg wieku. U dzieci w wieku 2-6 lat anemię rozpoznaje się w przypadku hemoglobiny <11 g/dl, 6-14 lat <12 g/dl. Norma dla dzieci powyżej 14 r.ż. wynosi: dla dziewcząt >12 g/dl, a dla chłopców >13 g/dl.

Poziom żelaza w surowicy jest przy dolnej granicy normy (norma >11 umol/l). Moim zdaniem należy zadbać o prawidlową dietę, bogatą w żelazo.

Najlepiej przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza).

Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Pozdrawiam serdecznie