Wyniki morfologii krwi 24-latki

Dzień dobry, mam 24 lata i odebrałam właśnie wyniki morfologii. chcialam sie zapytac o wyniki ktore w roznym stopniu nie mieszcza sie w normie, ktora podam w nawiasie - a ktora jest wpisane na odbiorze wynikow z poradni - czerwone krwinki (RBC) 5,1 (4-5) jed. 10*3/ul - śr.obj.krwinki czerwonej (MCV) 79,4 (84-94) fL - śr.m.hemogl.w krw.czew. (MCH) 26,7 (27-34) pg - Rozmaz-Mixy (MXD) 26,7 (0-12) % - Rozmaz-Neutrocyty (NEUT) 28,9 (40-75) % - Bezwględna liczba mixów (MXD#) 1,9 (0,0-0,8)10*3/ul Asia

Prawdopodobną przyczyną zwiększenia liczby erytrocytów jest niedobór żelaza w Pani organizmie. Na razie manifestuje się głównie zmniejszeniem średniej objętości krwinki czerwonej - MCV. Być może jest duża utrata krwi w czasie krwawienia miesięcznego.
Przed podjęciem decyzji o doustnym (minimum pół roku) leczeniu żelazem warto zrobić oznaczenie Fe i TIBC i wykluczyć infekcję. Jest ona prawdopodobna, ze względu na podwyższone wartości MXD. Obniżona jest procent NEUT, prawdopodobnie kosztem limfocytów (infekcja wirusowa?). W czasie infekcji nie należy podawać żelaza! Najpierw trzeba pozbyć się stanu zapalnego. Do leczenia upoważnia niskie stężenie żelaza i wartość TIBC przekraczająca górną granicę normy.