Wyniki MRI głowy do interpretacji

Witam, bardzo proszę o interpretację poniższych wyników MR głowy. Z góry wielkie dzięki :) Badanie wykonano w sekwencji T1, T2, FLAIR, DWI w płaszczyznach poprzecznych, w płaszczyznach strzałkowych T2, po dożylnym podaniu kontrastu T1 w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Grubość warstw 5 mm. Z danych ze skierowania: Bóle głowy do wyjaśnienia. Badanie wykazało: W lewej półkuli mózgu w obrębie wieńca promienistego, bocznie do trzonu komory bocznej lewej, widoczne jest ognisko o wymiarze 7x3x4 mm, hiperintensywne w sekwencji T2, hipointensywne w sekwencji T1 oraz FLAIR, które nie ulega wzmocnieniu pokontrastowemu i w pierwszej kolejności odpowiada drobnej torbieli. Poza tym intensywność sygnału istoty białej i szarej półkul mózgowych prawidłowa. Układ komorowy-nadnamiotowy symetryczny nieposzerzony, nieprzemieszczony. Wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe. Struktury tylnojamowe bez patologicznych sygnałów. W DWI nie uwidoczniono nieprawidłowych ognisk ograniczonej dysfuzji cząsteczek wody. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego nie uwidoczniono nieprawidłowych ognisk. Pogrubienie śluzówki w obu zatokach szczękowych o maksymalnej grubości do 3cm w obrębie prawej zatoki szczękowej. Wnioski: Drobna torbiel w istocie białej lewej półkuli mózgu. Zmiany śluzówkowe w zatokach szczękowych. Poza tym stan, jak opisano powyżej.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Tak, jak zostało napisane we wnioskach przez lekarza radiologa - w wyniku Pani badania zwraca uwagę przede wszystkim obecność torbieli oraz zmiany w zatoce szczękowej. Torbiel może być różnego pochodzenia, na pewno wymaga wyjaśnienia, jaki jest charakter torbieli. Torbiel tej wielkości może dawać objawy uciskowe. Proszę udać się do lekarza neurologa, który zalecił wykonanie badania, ze względu na bóle głowy. Zakładam bowiem, iż była Pani konsultowana neurologicznie. Lekarz znający Pani historię choroby oraz stan kliniczny, zaleci dalsze postępowanie. W przypadku zmian w zatokach, właściwym specjalistą jest laryngolog, a zmiany maja najprawdopodobniej charakter pozapalny.