Wyniki poziomu TSH a prawdopodobieństwo Hashimoto

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy choruję na Hashimoto. Moje TSH sięgało 17, obecnie, po niespełna 3 miesiącach przyjmowania Euthyrox’u wynosi 0,98. Wyniki USG tarczycy, które zostało wykonane przed rozpoczęciem leczenia, były następujące: 1) tarczyca symetryczna, mała 2) wymiary płatów: l – 13x14x41 mm p – 15x16x44 mm 3) szerokość cieśni: 5 mm 4) echogeniczność obu płatów obniżona 5) struktura nieco niejednorodna, bez wyraźnych zmian ogniskowych Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.

Lek. Katarzyna Szymczak

Tarczyca jest na granicy normy, co do wielkości, jej echogeniczność jest obniżona co może wskazywać na chorobę Hashimoto, do postawienia rozpoznania konieczne byłoby wykonanie badania na poziom przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, a zwłaszcza przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) lub przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) – zwiększone stężenie anty-TPO jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto.
Pozdrawiam