Wyniki przeciwciał przeciw cytomegalii u noworodka

Witam, U 2 tyg. dziecka Igg >500, Igm (-), PCR (-), rozumiem że dziecko nabyło przeciwciała od matki w czasie ciąży (u matki pół roku przed zajściem w ciążę przeciwciała Igg 56, Igm ujemne). Dziecku w 3 miesiącu życia powtórzono wyniki: Igg 130, Igm 1,54 S/CO co wskazuje na cytomegalię. Moje pytanie: Czy to możliwe, że dziecko mimo posiadanych przeciwciał zachorowało na cytomegalię, skoro raz przebyta daje odporność? obawiam się cytomegalii wrodzonej. dziękuję za odpowiedź, Monika

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Teoretycznie jest to możliwe, że dziecko przebyło cytomegalię pomimo posiadania wysokiego poziomu przeciwciał IgG. Teoretycznie nie wykluczona jest jednak także infekcja wrodzona! Koniecznie proszę zatem skonsultować się ze specjalistą dziecięcych chorób zakaźnych.