Wyniki przeciwciał przeciw różyczce w ciąży

Witam, jestem w 15 tygodniu ciąży, dzisiaj odebrałam wyniki związane z różyczką - wyglądają następująco: RUBELLA IGG 445,4 IU/ml. Wizytę mam dopiero 26 marca i bardzo się boję. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Dzień dobry Pani.

Niestety dopiero na dzień przed wizytą u lekarza mogę Pani odpowiedzieć. Ale zawsze to trochę wcześniej. Otóż wynik, który Pani podaje, jest wybitnie dodatni - oznacza to, że prawdopodobnie ma Pani świeżą infekcję wirusem różyczki. W przypadku infekcji między 12-18 tygodniem ciąży ryzyko przeniesienia na płód jest rzędu 45%. Jeśli do tego dojdzie, skutkiem może być poronienie lub zespół wad wrodzonych z głuchotą na czele. Aby zapobiec przeniesieniu się wirusa na płód, należy podać swoiste przeciwciała. Jest to terapia droga i niestety nie wszędzie dostępna. Na dodatek nie ma badań, które by stanowiły twardy dowód skuteczności podawania przeciwciał. Niemniej jednak jest to najlepsza szansa na uchronienie Pani dziecka przed wirusem, który jest dosyć niebezpieczny.