Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa i zmiany zwyrodnieniowe

Witam serdecznie . Dzis dostłlam rozpoznanie z rezonansu, z którego nic nie rozumiem a brzmi ono tak : wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze i dyskopatyczne kręgosłupa odcinka lędzwiowo-krzyżowego. Centralo-lewoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej z możliwością oderwania się fragmentu na poziomie L5/S1 , z uciskiem na lewy i prawy nerw rdzeniowy . Centralno-lewoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na poziomie L3/L4 z uciskiem na lewy nerw rdzeniowy.Czy to oznacza operacje??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon

Witam,
z Pani opisu wynika, że na dwóch poziomach sa duże zmiany, które mogą dać obraz rwy kulszowej lub udowej, czyli ból promieniujący do kończyny dolnej, zwłaszcza lewej. Operacja zależy od Pani objawów, badania neurologicznego. Jeżeli objawy są duże, silne bóle, zaburzenia czucia czy niedowłady mięśni i rehabilitacja oraz leki nie daja efektu, konieczna jest operacja.Niezależnie od decyzji fizjoterapia jest potrzebna.
Pozdrawiam