Wyniki rozmazu krwi

Mam 24 lata, od miesiąca leczę się na niedoczynność tarczycy. Kilka dni temu zrobiłam badania krwi i po raz pierwszy w życiu wyniki rozmazu nie mieszczą się w granicach normy. Limfocyty - 47% (20-45%), bazofile - 3% (0-2%), monocyty - 2% (3-8%), MPV - 10,7 fl (6-10). Pozostałe wyniki morfologii są w normie: WBC - 4,3x10^3, erytrocyty - 4,26x10^6, MCV - 90,8 fl, MCH - 31,7, pg MCHC - 34,9 g/dl, płytki krwi - 202x10^3, LYM% - 43,3%, MXD% - 10,7%, NEU% - 46%.
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Limfocytoza, która została u Pani wykryta, może mieć kilka przyczyn. Najczęściej występuje w przebiegu ostrych infekcji wirusowych. Zdarza się, że podwyższony poziom limfocytów obserwuje się także w chorobach autoimmunologicznych (do nich należą niektóre choroby tarczycy) lub w tyreotoksykozie (przy przedawkowaniu hormonow tarczycy, które stosuje się w leczeniu niedoczynności tarczycy). Myślę, że rozsądnie by było powtórzyć za jakiś czas morfologię, aby sprawdzić, czy odchylenia się utrzymują (gdyby się utrzymywały wykonać rozmaz ręczny krwi), a wyniki obecnej morfologii skonsultować przy okazji kolejnej wizyty u endokrynologa. Podwyższony poziom bazofilii może występować w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Pozdrawiam