Wyniki RTG płuc i kaszel w krwią

Co oznacza wynik badania RTG ,, Podejrzenie pojedynczych słabo wysyconych cieni drobnoguzkowych w polach środkowo-podobojczykowych do zróżnicowania z cieniami naczyniowymi. "W trakcie zapalenia oskrzeli pojawił mi się kaszel z krwią dlatego lekarz zalecił rtg. Czy to oznacza gruźlicę. Jestem nauczycielem czy w przypadku wykrycia gruźlicy lekarz zawiadamia zakład pracy ?

Aleksander Ropielewski

Nie można jednoznacznie rozpoznać gruźlicy na podstawie badania rtg. Konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Istnieje obowiązek powiadomienia zakładu pracy w takiej sytuacji.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest rozszerzenie diagnostyki. Proszę koniecznie udać się do lekarza pulmonologa. Co do gruźlicy jest mało prawdopodobne. Gruzlica wymaga obowiązkowej hospitalizacji.