Wyniki Toxo-IgM i Toxo-IgG

Witam. Mam 34 lata i obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Dziś odebrałam wyniki. Okazało się, że wyniki to są następujące: Toxo-IgM 0,242 COI (opis normy to: wynik ujemny - poniżej 0,8 COI, wynik wątpliwy - 0,8-1 COI, wynik dodatnik - powyżej 1,0 COI), wynik Toxo-IgG 3137,000 IU/ml (opis norny: wynik ujemny - poniżej 1, wynik wątpliwy 1-3, wynik dodatni - powyżej 3). Co mam robić? Czy te wyniki grożą mojemu dziecku i jak mam postępować? W domu mam 2-letniego psa - czy mam szukać dla niego innego domu? Proszę o odpowiedź. IZA

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Miano przeciwciał w klasie IgG jest wysokie. Ujemny wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgM przemawia jednak raczej za przebytym w przeszłości zarażeniem pierwotniakiem Toksoplazma gondii, które w chwili obecnej nie jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu (groźna jest świeża, pierwotna infekcja ciężarnej).

Część lekarzy, dla pewności zleca jednak powtórzenie oznaczenia poziomu przeciwciał po 3-4 tygodniach, celem oceny dynamiki ich zmian oraz ocenę tzw. awidności przeciwciał. Wysoki wynik awidności, gdy jest ona oznaczana we wczesnej ciąży, pozwala na wykluczenie świeżego zarażenia T. gondii.

Powinna Pani skonsultować z prowadzącym Panią lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Obecność psa, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, nie zagraża kobiecie w ciąży, dlatego nie ma potrzeby pozbywać się go z domu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.