Wynikiem czego mogą być tak przewlekłe plamienia?

Witam,
Mam 30 lat i od ponad 1,5 roku niepokoją mnie plamienia trwające od owulacji do miesiączki. Czasami są one tak obfite, że po prostu zamiast wkładki higienicznej używam najzwyczajniej tampony.
Lekarz poinformował mnie, że mogą to być plamienia poowulacyjne, jednak jak powtórzyłam, że trwają one nie dwa dni po owulacji, a do miesiączki, poprosił mnie o przebadanie hormonów: prolaktynę i progesteron.
Kolejna wizyta - konsultacja wyników – diagnoza - wyniki ma pani dobre. Dodam, że mam nadżerkę. Proszę o podpowiedź wynikiem czego mogą być tak przewlekłe plamienia, staramy się z mężem o dziecko i nie ukrywam, że jest to dla mnie niepokojące, miałam już jedno wczesne poronienie.
Pozdrawiam
Jolka

30 LAT ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pani objawy są typowe dla niedomogi lutealnej, czyli zbyt małej produkcji progesteronu w drugiej fazie cyklu. Dlatego lekarz zlecił badanie poziomu hormonów. Potwierdzeniem może być poronienie we wczesnym etapie ciąży, które mogło być spowodowane zbyt niskim poziomem wyżej wymienionego hormonu.
Jeżeli chce się Pani starać o dziecko, to warto skonsultować z lekarzem próbę suplementacji progesteronu i zobaczyć reakcję organizmu, w szczególności - czy krwawienia ustaną. Czasem jest tak, że nawet przy wyniku w normie, szczególnie przy dolnej granicy normy, dochodzi do krwawień czy plamień w fazie lutealnej cyklu.
Pozdrawiam serdecznie!