Wyniku testu na boreliozę

Witam. Zrobiłem test na borrelia -western blot i wynik IgM wyszedł cały negatywny natomiast IgG też negatywny natomiast tu OspC - 13.00 graniczny a OspA - 18 pozytywny. O czym to świadczy? Czy to poważne?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Swoiste dla Borelia burgdorferi białka, które mogą być wykorzystane jako antygeny diagnostyczne charakteryzują się znaczną heterogennością -zmiennością. Występujące w Europie trzy chorobotwórcze dla człowieka genogatunki i jeden w Ameryce Płn można podzielić na przynajmniej siedem serotypów, biorąc pod uwagę jedynie zróżnicowanie występujących na powierzchni komórki swoistych białek OspA. W Tym przypadku wynik nie jest jednoznaczny gdyż IgM jest negatywne co wyklucza świeże zakażenie a obecność przeciwciał IgG może świadczyć o kontakcie z antygenem w przeszłości.

W boreliozie szczegolnie przewleklej zasada IgM - świeża infekcja a IgG stara nie ma zastosiwania. Te 2 prążki moim zdaniem sugeruja borelioze. Diagnistyke nalezy pogłębić. Można powtórzyć WB ake też PCR tez w moczu np po stymulacji antybiotykiem. Mizna ocenic limfocyty cd57

Można tez szarpnac sie na test LTT borrelia. Mazne jest oczywiscie przeanalizować objawy. Ja uzywam kwestionariusza dr Horowitza.