Wypadają mi włosy: czy to przez tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Od 3 tygodni biorę tabletki antykoncepcyjne i lekarz, który mi je przepisał kazał brać od razu, nie czekając na okres. Od porodu jestem już 4 miesiące i teraz dostałam okres i mam 2 tygodnie, ale to mnie tak nie martwi. Istnieje bowiem fakt, że odkąd biorę tabletki, włosy wypadają mi garściami. Boję się, że w takim tempie za parę miesięcy będę łysa. Czy może to być skutek uboczny tabletek? Proszę o szybką odpowiedź, bo się martwię.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niektóre kobiety, predysponowane do tracenia włosów pod wpływem zaburzeń hormonalnych, mogą doświadczać utraty włosów pod wpływem tabletek antykoncepcyjnych. Może być to niestety Pani przypadek.

Z pewnością jednak do wypadania włosów przyczyniła się również ciąża. Zwykle zmiany hormonalne typowe dla ciąży powodują całkowite zatrzymanie wypadania włosów w tym okresie. Włosy, które by normalnie wypadły, przez dziewięć miesięcy ciąży nie wypadają. W efekcie w trzy miesiące po ciąży, gdy hormony wracają do normalnych poziomów, rozpoczyna się masowe wypadanie tych włosów, które powinny wypaść przez ostatni rok, ale tak się nie stało. Może to sprawiać wrażenie szybkiego łysienia, ale tak nie jest w istocie.

Trudno powiedzieć, czy doświadcza Pani jedynie wypadania włosów będącego konsekwencją zmian hormonalnych po ciąży, czy swoją cegiełkę do tego dokładają też tabletki antykoncepcyjne. Więcej na ten temat będzie można powiedzieć za kilka miesięcy, kiedy już efekt ciąży przestanie działać.

Pozdrawiam serdecznie!