Wypadanie narządów rodnych - co może być przyczyną?

Witam, mam 26 lat. Cztery i pół roku temu urodziłam dziecko, miałam wtedy cesarskie cięcie, bo dzieciątko było źle odwrócone do porodu. Wtedy nie miałam żadnych bóli ani skurczy. 6 tygodni temu urodziłam dziecko drogą naturalną, poród odbył się bez komplikacji. Przed porodem miałam okropne bóle krzyżowe (2 dni), a że ujście się nie otwierało wylądowałam na patologii. 3 godz. przed porodem otworzyło mi się na dziewięć cm (a to chyba dzięki polewaniu się ciepłą wodą po krzyżach - zalecenie położnej). Dodam, że podawane miałam tylko czopki. Podczas porodu miałam nacinane krocze i później miałam 5 szwów zewnątrz i 4 szwy wewnątrz rozpuszczalne. Rodziłam przy położnej, natomiast przy końcowym etapie porodu był lekarz i po urodzeniu zbadał mi ranę po cięciu. Stwierdził, że wszystko dobrze. W domu po tygodniu zauważyłam coś wychodzącego z pochwy;( Udałam się do lekarza ginekologa prowadzącego moją ciążę i stwierdził, że wychodzi mi szyjka macicy i że nic więcej mi nie powie ani też nie może nic zrobić, gdyż musi minąć 6 tygodni od porodu. Zalecił robić dwa ćwiczenia rano i wieczorem. Po 2 tygodniach zauważyłam, że wychodzi mi teraz czegoś dużo więcej - przypuszczam, że to jest macica, bo teraz przoduje przed szyjką. Do lekarza wybieram się po połogu sześciotygodniowym. W związku z powyższym opisem mam pytania: co może być przyczyną wypadania narządów rodnych, jakie mogą czekać mnie zabiegi i jak się je wykonuje, czy będę mogła być jeszcze w ciąży i czy ciąża będzie bezpieczna dla dziecka i dla mnie? Dziękuję za wyjaśnienie dla mnie trudnych spraw.

Witam serdecznie,
Wypadanie macicy oraz pochwy najczęściej dotyczy kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ale znane są przypadki wystąpienia tego schorzenia u młodych kobiet. Przyczyną może być okołoporodowe uszkodzenie tkanek, zanik ich sprężystości albo uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej. Stopień i nasilenie symptomów tej dolegliwości zależy od liczby przebytych ciąż, ciężkości porodów oraz wielkości urodzonych dzieci. Na początku leczenie dolegliwości polega na ćwiczeniu mięśni krocza oraz stosowanie terapii hormonalnej. Jeśli te zabiegi nie dają pozytywnych efektów, niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Kolejna ciąża nie jest najlepszym rozwiązaniem. Powinna Pani na ten temat porozmawiać z prowadzącym ginekologiem.
Pozdrawiam