Wypadanie płatka zastawki mitralnej a sport

Ponad rok temu stwierdzono u mnie wypadanie płatka zastawki mitralnej. Chciałbym zapytać czy przy takim schorzeniu mogę uprawiać sport? Głownie chodzi mi o siłownię. Dodam, że czasem przy wysiłku oraz większym stresie odczuwam ból po lewej stronie klatki piersiowej. Czy są to objawy, którymi powinnam się martwić? I czy mogę nadal uczęszczać na siłownię?

Zdiagnozowane wypadanie płatka zastawki mitralnej nie musi wiązać się z ograniczeniem aktywności fizycznej. Zwykle jest to wada nieistotna hemodynamicznie, nie wymagająca leczenia farmakologicznego, dodatkowo dotycząca znacznego odsetka populacji.
Wg dostępnych wytycznych nie powinny wyczynowo uprawiać sportu osoby z wypadaniem płatka zastawki mitralnej i utratą przytomności o niewyjaśnionej przyczynie, wywiadem w kierunku nagłej śmierci sercowej w rodzinie, napadowymi arytmiami nadkomorowymi lub złożonymi arytmiami komorowymi, szczególnie występujące lub nasilające się w czasie wysiłku, dużą niedomykalnością mitralną, dysfunkcją lewej komory, zespołem Marfana, zespołem długiego QT.
W poradni kardiologicznej lekarz kardiolog wykonując odpowiednie badania (np. echo serca, ekg, próba wysiłkowa) oceni frakcję wyrzutową, falę zwrotną przez zastawkę, ewentualne zaburzenia kurczliwości, zaburzenia rytmu serca w trakcie i po wysiłku i na tej podstawie oceni Pani zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego.