Wypadanie włosów a poziom TSH i FT4

Jak zinterpretować wyniki badań TSH i FT4? TSH 3,400 0,400-4,000 FT4 1,11 0,72-1,74 3 miesiące temu TSH wynosiło 5,210, a FT4 0,92 Strasznie wypadały mi włosy dlatego też wtedy odkryłam powód tego. Niestety do teraz nic się nie zmieniło.

Witam Panią,

Zapewne ma Pani chorobę Hashimoto, sugerowałbym oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG. W chwili obecnej ma Pani zbyt wysokie TSH. Średnie TSH dla osób zdrowych w wieku 12-19 lat wynosi około 1,59, warto więc po konsultacji endokrynologicznej i oznaczeniu przeciwciał rozważyć włączenie L-tyroksyny, a jeśli ją Pani już bierze, to zwiększenie dawki leku , oczywiście pod kontrolą lekarską. Niekiedy podjęcie działań mających na celu redukcję stężenie przeciwciał redukuje wypadanie włosów, ale tutaj nie ma zbyt wielu skutecznych środków. Warto oznaczyć sobie stężenie wit D3 25 (OH), a w przypadku niedoboru zastosować jakiś preparat - najlepiej z dostępnych na receptę, gdyż suplementy diety zawierają niekiedy niezgodną z podawaną na ulotce dawkę witaminy. Dostępne są prace naukowe mówiące o korzystnym wpływie wit D3 na przebieg chorób autoimmunologicznych Należy również uważać, aby nie przedawkować tej witaminy... Na rynku znajdują się również szampony, które hamują wypadanie włosów i wspomagają ich odrost. Powinna Pani sprawdzić równię stężenie PRL we krwi i androgenów, a w przypadku ich wysokiego poziomu rozpocząć właściwe leczenie. Warto również zadbać o prawidłowy poziom żelaza we krwi, witaminy B5, biotyny i kwasu foliowego oraz cynku, które wspomagają odrost włosów.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz