Wypadanie włosów a zmiana klimatu

Mam 21 lat, jestem kobieta. Od 2 lat przebywam w Hiszpanii i od 3 miesięcy zaczęły mi wypadać włosy. Mam włosy bardzo długie - do pasa, od 2 miesięcy biorę tabletki z witaminą B, olejki itp. i niestety nic mi nie pomaga. Za każdym razem gdy myję włosy wypada mi ponad 150 włosów. Dodam, że zauważyłam, że mam łupież i nie jest to łupież taki zwykły, bo są to płatki mocno przylepione do skóry głowy. Już naprawę nie wiem co mam robić. Czy to może być łysienie? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Utrata ponad 150 włosów dziennie to faktycznie niepokojący objaw. Przyjmuje się bowiem, że każdego dnia człowiek powinien tracić nie więcej niż 100 włosów. Nasilone wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny, ale i oznaka wielu chorób. Za łysienie mogą być odpowiedzialne: zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia hormonalne, choroby o podłożu immunologicznym, choroby zakaźne (dur brzuszny, niektóre postacie grypy, zapalenie płuc, gruźlica, kiła), wysoka gorączka, choroby skóry (świąd, łojotok, łupież, grzybica). Wypadanie włosów może nasilić się również w związku ze zbyt drastyczną dietą odchudzającą, terapią nowotworowej lub zatruciem (lekami lub kosmetykami). Niekiedy łysienie jest spowodowane działaniem androgenów - są to męskie hormony płciowe.

Radzimy możliwie szybko udać się na konsultację z lekarzem - ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów jest niezbędne, by włączyć właściwe leczenie.