Wypadanie włosów i cera trądzikową

Witam, Mam bardzo duży problem z wypadającymi włosami, a także z cerą trądzikową. Gorzej z cerą. Z nią nigdy nie miałam jakichś dużych problemów, a teraz mam(zaskórnikowo-grudkowy), widoczny. Leki od dermatologa nie dawają zadowalających efektów. Staram się dobrze odżywiać, jeść dużo warzyw, ograniczyłam też spożywanie nabiału- mleka,serów itp. Dodam też, ( być może to istotne), że w kwietniu miałam dość cieżki okres w życiu,stres, schudłam z 58 do 49 kg. Proszę o pomoc- jakie badania wykonać?

Witam,

Wypadanie włosów oraz cera trąrdzikowa wpływ mają hormony. Badanie prolaktyny, DHT, kortyzolu jak i również TSH(hormon tarczycy) i zwykła morfologia są pomocne w ustaleniu przyczyny. Warto przeanalizować żywienie ze względu na spadek masy ciała. Polecam udać się na wizytę do specjalisty który zapozna się z Pani problemem i zleci postępowanie.

Serdecznie Pozdrawiam
Robert Lipert
Dietetyk

Dzień dobry,
Przede wszystkim należałoby wykonać podstawową morfologię oraz poziom witamin we krwi. Chroniczny stres, a także stres krótkotrwały, ale bardzo silny, może powodować niedobory skutkujące opisanymi objawami. Na podstawie wyników lekarz zdecyduje, jakie kolejne badania należy wykonać. Dodatkowo warto byłoby zrobić badania na nietolerancje pokarmowe, ponieważ problem może być także ich wynikiem. Nietolerancja może dawać swoje objawy nawet do 72 godzin po spożyciu nietolerowanego pokarmu, bardzo więc trudno obserwować, które pokarmy nam nie służą.

Dzień dobry, stres a zatem zaburzenia hormonalne z nim związane należą do jednych z czynników mogących determinować wystąpienie trądziku. Najlepiej udać się na konsultację dermatologiczną lub endokrynologiczną, podczas której zostanie dobrane indywidualne podstępowanie dla Pani przypadku. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.