Wypadanie włosów, łamliwe paznokcie i omdlenia a anemia

Witam.. obawiam się że mam anemie. mam 14 lat mam 160 cm wzroztu i waże 54 kg. przez ostatni miesiąc zauważyłam że bardzo wypadają mi włosy , łamią się wszystkie paznokcie, mam omdlenia i mroczki przy nich oraz zaburzenie słyszenia. ostatnio zauważyłam także nudności. ciąże wykluczam ponieważ nie współżyje z chłopakami. Proszę o pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W zaistniałej sytuacji nie pozostaje Mi nic innego niż tylko zgodzić się z Panią. Oczywiście objawy które Pani zgłasza mogą być wynikiem szeregu innych chorób ale w pierwszej kolejności najprościej wykluczyć anemię czy hipowitaminozę. Warto wykonać podstawowe badania krwi, w tym morfologię badania biochemiczne, poziom żelaza i wit. b12. W tym celu zachęcam do wizyty u swojego lekarza rodzinnego

Witam,
Objawy, które opisujesz wskazują na niedobór żelaza. Przede wszystkim zgłoś się do lekarza i zrób badania krwi. Ponadto zmień dietę. Regularnie spożywaj posiłki. Co dziennie do czasu popraw zdrowia staraj się jeść mięso - najlepiej wołowina, indyk - ma sporo żelaza. Do mięsnego obiadu zawsze pij sok pomarańczowy lub jedz surówki z czerwoną papryką, bowiem witamina C zwiększa przyswajalność żelaza. Jedz jajka - żółtka co 2 dni 2 jajka, gdyż są dobrym źródłem żelaza. Ponadto jedz sporo zielonych warzyw (np. natka pietruszka, koperek, sałata zielona, brokuły) są dobrym źródłem kwasu foliowego, korzystnie wpływającego na krwinki czerwone. Pozdrawiam, Aneta Kościołek