Wypadanie włosów oraz opuchlizna kończyn i twarzy

Mam 35 lat. Od mniej więcej 20 r.ż. wypadają mi włosy (jako dziecko miałam bardzo gęste włosy, teraz mi zostało po nich wspomnienie; czuprynę mam bardzo przerzedzoną, zwłaszcza na czubku głowy) oraz puchną mi nogi (od stóp do kolan), ręce, często mam też opuchniętą twarz. Bez względu na pogodę, fazę cyklu czy ilość wypitych płynów. Moja dieta nie jest obfita w sól. Internista zlecił mi podstawowe badania, wyniki w normie. Lekarz rozłożył ręce i nie umie mi dalej pomóc. Co robić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Niestety nie napisała Pani szczegółowo jakie badania miała Pani wykonane, tj. trudno ocenić czy lekarz zlecił TSH oraz hormony tarczycy. Jeśli nie, koniecznie proszę takie badania wykonać. Gdyby wyniki były prawidłowe konieczna jest dokładniejsza diagnostyka: wypadania włosów pod okiem specjalisty dermatologa, oraz obrzęków pod okiem internisty (ocena funkcji nerek, wątroby, układu krążenia)