Wypadek samochodowy a lęki

Witam Mój mąż jest zawodowym kierowcą ostatnio miał wypadek jadąc ciężarówką kierowca uderzył w niego czołowo próbując uciekać trafił na drzewo na poboczu. Tamten kierowca zginął na miejscu, gdy mąż wybiegł ze swojego auta nie było możliwości ratunku. Przeżył ten wypadek dość mocno ma lęki jadąc autem i na razie nie widzi siebie aby wrócił do ciężarówki. Czy gdy zgłosi się do psychiatry w celu leczenia straci prawo jazdy będąc zawodowym kierowcą? Czy tylko na okres leczenia znajdzie się na L4?

Witam Panią,

Mąż powinien koniecznie zwrócić się do psychiatry. Opisane przez Panią objawy mogą odpowiadać tzw. ostrej reakcji na stres lub zespołowi stresu pourazowego. Tak poważny wypadek oraz uczestniczenie w zdarzeniu, w którym było się świadkiem czyjejś śmierci może powodować tego typu objawy (podobnie jak klęska żywiołowa, działania wojenne). Opisywane zaburzenia powinny być diagnozowane i leczone przez specjalistę psychiatrę.W przeciwnym razie mężowi trudno będzie powrócić do zawodu. Leczenie psychiatryczne nie powinno mieć związku z dalszą oceną przydatności zawodowej, pod warunkim, że objawy ustapiąw czasie leczenia, co pozwoli na dalsze wykonywanie zawodu.

Pozdrawiam!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Mąż przeżył bardzo traumatyczne zdarzenie, które może być dla Niego obciążające i dawać takie właśnie objawy. Te objawy pozostawione bez interwencji specjalisty mogą w rezultacie utrudniać lub uniemożliwiać funkcjonowanie. Wizyta u psychiatry/psychoterapeuty jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazana. Nie powinno to wpłynąć na powrót do pracy, a na pewno poprawi jakość życia męża, na tyle aby sam do tej pracy chciał wrócić.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus