Wypadnięcie plomby z zęba leczonego kanałowo

Kilka lat temu miałem zęba leczonego kanałowo. Obecnie ząb jest już martwy, więc nie boli i nie mam z nim problemów. Kilka miesięcy temu wypadła mi jednak z niego plomba, której do tej pory nie założyłem, ponieważ nie odczuwam z tego powodu żadnych dolegliwości. Czy przez to mogę mieć jakieś problemy z tym zębem? Nie wiem czy mam ją założyć u stomatologa, czy może pozostać tak jak jest. Proszę o pomoc!
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,oczywiście należy zgłosić się(jak najszybciej) do lekarza i ponownie odbudować zęba.Tak,taki ząb nie boli,ale niezabezpieczone tkanki twarde zęba cały czas ulegają procesowi demineralizacji,więc ubytek trzeba będzie oczyszczać(i powiększać),ponadto może dojść do odsłonięcia ujść kanałowych-a wówczas konieczne będzie powtórne leczenie kanałowe.
Poza tym nie jest przecież komfortowe życie z ubytkiem(na dodatek dużym,bo po leczeniu kanałowym) w zębie...

Owszem , problemy moga być . To , ze ząb jest po leczeniu kanałowym nie znaczy , że nie ulega próchnicy. Z czasem zniszczenie korony zęba może być tak duże , że nie pozostanoie nic innego jak usunięcie zęba. Poza tym cały czas odkryte ujścia kanałów zęba. Może dojść do tego , że materiał wypełniający je wypłucze się częściowo , wypelnienie bedzie nieszczelne i dojdzie do infekcji tkanek okołowierzchołkowych zęba a w konsekwencji stanu zapalnego.
Pilnie proszę udać się do dentysty.

Ząb powinien zostać jak najszybciej ponownie odbudowany. W takim stanie jest bardzo duże ryzyko złamania, które w przypadku głębokiego złamania poddziąsłowego może skończyć się usunięciem zęba. W przypadku gdy wypadło całe wypełnienie i są odsłonięte ujścia kanałów korzeniowych, doszło już na pewno do reinfekcji. Aby w przyszłości nie było z zębem problemów należy wykonać ponowne leczenie kanałowe i odbudowę protetyczną.

Warunkiem utrzymania zęba po leczeniu kanałowym w dobrym stanie jest jego szczelan odbudowa (plomba , korona) , jeżeli tego nie ma (dochodzi do rozsczelnienia , bądź utraty jak u Pana) wypełnienie kanałow zostaje nadkażeno i bakterie kolonizują na nowo kanały posuwając się wzdłuż wypełnienia kanałów co będzie skutkowało koniecznością ponownego leczenia kanałowego.
Już po kilkunastu dniach , bakterie znajdują się dość głeboko w wypełnieniu kanałów.