Wypalanie nadżerki a ciąża

Mam 20 lat. Lekarz wykrył u mnie nadżerkę i chce mi ją usunąć poprzez wypalanie. Nigdy nie byłam w ciąży i nie wiem, czy przez to wypalanie nie bedę mieć problemów z zajściem w ciążę lub porodem?

Lek. Monika Szafarowska

Witam.

Jest Pani bardzo młodą osobą i decyzja o wykonaniu elektrokoagulacji nadżerki powinna być dokładnie przemyślana. Zdarza się, że po niewłaściwie wykonanym zabiegu dochodzi do zmian bliznowatych w kanale szyjki i deformacji powierzchni szyjki macicy. W przyszłości zmiany te mogą stać się przyczyną problemów z zajściem w ciążę oraz powikłań okołoporodowych. Jednak nie ma na to żadnej reguły. Wybór metody leczenia nadżerki zależy m.in. od obecności objawów (upławy, stany zapalne pochwy), wielkości zmiany i wyników badania cytologicznego, kolposkopowego. U młodych kobiet, które nie mają żadnych objawów, a zmiana jest niewielka oraz wynik cytologii prawidłowy, nie wdraża się żadnego leczenia. Przyjmuje się postawę wyczekującą, kontrolując jedynie cytologię. Proszę pamiętać, że istnieją także inne skuteczne metody leczenia, które w razie potrzeby należy rozważyć. Przed podjęciem ostatecznej decyzji może warto skonsultować się z innym lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie.