Wypicie szklanki wody z cytryną po przyjęciu tabletki z pantoprazolem

Dzień dobry, biorę tabletki z pantoprazolem na czczo, a po pół godziny wypijam szklankę wody z cytryną, dopiero po następnej pół godziny spożywam śniadanie. Czy w ten sposób jakoś nie nautralizuje działania leku? Czy dobrze robie czy odstawić wodę z cytryną? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Witam.
Generalnie przy lekach z tej grupy tj. inhibitorach pompy protonowej, zaleca się ich przyjmowanie na czczo albo inaczej pół godziny przed posiłkiem, ponieważ wtedy osiąga się najskuteczniejszy efekt ich działania.
W przypadku pantoprazolu posiłek nie wpływa istotnie na parametry farmakokinetyczne i dostępność biologiczną leku- może jedynie opóźnić wystąpienie działania leku.

Jeśli chodzi o sok z cytryny to nie neutralizuje on działania leku. Tutaj bardziej chodzi o sok grejpfrutowy i jego interakcję z cytochromem P-450. Wiele leków ale także składniki grejpfruta czy soku grejpfrutowego jest metabolizowanych z udziałem tego enzymu wątrobowego. Nie dotyczy to jednak pantoprazolu.

Jako ciekawostkę podam, że od niedawna dostępny jest nowy IPP, dekslanzoprazol, który można przyjmować zupełnie niezależnie od posiłków i m.in przez to ma być bardziej skuteczny.

Reasumując uważam, że dobrze Pani stosuje ten lek.