Wypieki na twarzy po odstawieniu leków przeciwtrądzikowych

Witam! Od paru lat zmagam się z trądzikiem na plecach (na którym zostały już głównie przebarwienia) na szyi (bolesne czerwone grudki, krosty) - wiem, że szyja to cukier, więc wystarczy jego unikać i na twarzy (głównie na skroniach i czole). Tak więc.... Byłem u dermatologa, który przepisał mi na twarz rano - KLINDACIN, wieczorem - DIFFERENT. Po tygodniu powstały działania niepożądane, czyli mocne podrażnienie i zaczerwienienie twarzy. Po odstawieniu tych leków działania te ustały, lecz przy najmniejszym wysiłku powstają wypieki na twarzy, których wcześniej nie miałem, czy też w ciepłych pomieszczeniach - wtedy czuję, jak się twarz przegrzewa. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż związany jestem ze siatkówką i nie chciałbym z niej zrezygnować. Byłem u dermatologa i dostałem receptę na antybiotyk TETRALYSAL, NYNASTYNE oraz CLINDACNE. Bardzo chciałbym pozbyć się tych wypieków, gdy jak się już pojawią, to nakładam bardzo dużo kremu-bambino. Wypieki mijają, ale do następnego treningu czy tez przegrzania twarzy. Następna wizytę mam za niedługo, ale chciałbym się teraz dowiedzieć, czy da się z tym coś zrobić. Czy istnieją jakieś kremy, które pozwolą się pozbyć tego problem na dłuższy czas. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Witam!
Wypieki które powstały prawdopodobnie jako działania niepożądane powinny ustąpić całkowicie po całkowitym odstawieniu leków (szczególnie klindamycyny), jeśli wcześniej nie występowały. Największe nasilenie objawy miały podczas pierwszej grupy leków jednakże obecnie stosowany zestaw (jeśli Pan ciągle stosuje) również może powodować takie działania niepożądane. W tej sytuacji możliwe jest dobranie takich leków, które nie będą powodowały podrażnień skóry twarzy. Oprócz właściwego leczenia trądziku warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie skóry z nadmiaru łoju bez zatykania porów skórnych, w tym celu należy wybrać preparat odpowiedni dla Pana skóry. Właściwa pielęgnacja skóry twarzy może pomóc w osiągnięciu docelowego efektu kosmetycznego. Proponuję skonsultować problem z dermatologiem podczas najbliższej wizyty. Pozdrawiam serdecznie!