Wypływanie wód płodowych pod koniec ciąży

Córka urodziła się w 35 tyg., z wagą ok. 2800 g, dostając 9/10 punktów, wody płodowe były czyste, ale od ok. tygodnia przed porodem dochodziło do sączenia - odchodzenia wód płodowych małymi ilościami. Zgłosiłam ten fakt lekarzowi, ale dopiero 2 dni po porodzie. Czy w tej sytuacji należałoby dziecku zrobić jakieś badania i podać profilaktycznie antybiotyk o szerokim spectrum działania, aby zapobiec rozwojowi ewentualnych infekcji wywołanych przez bakterie dostające się przez nieszczelny pęcherz? Czy może czekać i obserwować po prostu stan dziecka, a ewentualne działania rozpocząć w razie wystąpienia jakiś niepokojących objawów?

Lek. Marta Hat

Witam! Nie ma potrzeby podawania profilaktycznego antybiotyku. Dziecko po urodzeniu jest pod kontrolą lekarza i jeżeli są jakieś niepokojące objawy bądź dane z wywiadu wykonuje się odpowiednie badania dodatkowe, które mogłyby potwierdzić występowanie ewentualnego zakażenia - takie badania w tym przypadku to poziom CRP oraz ocena leukocytozy. W razie potrzeby badania są powtarzane w kolejnych dniach. W przypadku niepokojących wyników włącza się antybiotykoterapię. Pozdrawiam serdecznie!