Wyprowadzka taty z domu a leczenie psychiatryczne

Witam, mam problem z sytuacją rodzinną. Tata jakiś rok temu narzekał,że otaczał go lęk przed pracą. Mówił, że ma jakieś obawy. Poszedł do psychiatry i stwierdzono nerwicę.... Brał leki,których mu zabrakło trzy tygodnie temu. Czeka na następną wizytę, aby przepisał ponownie te leki. W między czasie po przerwaniu brania tych tabletek pokłócił się z mamą o błachą rzecz: "że obiad zrobiła za późno" i wyprowadził do hotelu. Nie wziął żadnych swoich rzeczy. Ani ubrań, ani sztućców. Nic.... co robić?

Nieplanowane i nagłe przerwanie leczenia farmakologiczego jest bardzo nie wskazane. Skoro już taka sytuacja ma miejsce polecam, aby udali się Państwo po tatę do hotelu i zabrali z powrotem do domu. Pozostawienie go samemu sobie z nawracającymi niespodziewanie lękami może wzmożyć objawy nerwicowe. W domu natomiast otaczajcie go opieką, wsparciem i wyrozumiałością. Najlepiej będzie, gdy jak najszybciej tata skonsultuje się z lekarzem i wróci do przyjmowania przepisanych leków, a lekarza prowadzącego poinformowali o zaistniałej sytuacji. Na przyszłość proszę bacznie uważać na to kiedy lekarstwa się skończą i z wyprzedzeniem planowali kolejną wizytę u specjalisty. Powodzenia.

Ta sprawa jest Pani rodzicami. Rozumiem, ze troszczy się Pani o rodziców i chciałaby Pani im pomóc ale to oni muszą rozwiązać ten problem i to oni muszą być do tego zmotywowani. W przeciwnym wypadku nie dojdzie do trwałej zmiany. Warto żeby tata rozpoczął psychoterapię- oprócz leków jest to podstawowa forma leczenia zaburzeń nerwicowych. Leki działają jedynie na objawy nerwicy, psychoterapią można się pozbyć przyczyn zaburzenia.

Witam,

Rozumiem Pani niepokój. Dobrze byłoby aby spróbowała Pani porozmawiać z tatą, ale nie po to aby nakłonić go do powrotu, tylko żeby zrozumieć jego motywy. Ważne aby powiedziała mu Pani jak się o niego niepokoi i zaoferowała wsparcie. W sytuacji zdiagnozowania nerwicy dobrze byłoby aby Pani tata pomimo opieki psychiatry korzystał również z pomocy psychoterapeutycznej. Może warto porozmawiać z nim o takiej możliwości.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska