Wyprowadzka z domu a opieka nad 10-letnią siostrą

6 lat temu wyprowadziłam się z domu, nie chce do niego wracać bo wykończyłoby mnie to psychicznie. Mam 10 letnia siostrę (ja mam 30),w koło słyszę, że powinnam się nią zająć (wrócić do domu lub wziąć ją do siebie).Mówiła mi to matka, teraz moje otoczenie mówi, że każdy normalny człowiek tak by zrobił. A ja nie chce. Matka jest chora psychicznie ale zostaje jeszcze ojciec(choć nie ideał...).Mam straszne wyrzuty sumienia, ale chciałabym ułożyć sobie własne życie i zadbać zdrowie.Nie wie co zrobić

Witam!
Jest Pani rzeczywiście w bardzo trudnej sytacji. Ma Pani prawo do własnego szczęśliwego życia. Tylko wtedy będzie Pani mogła pomagać siostrze, być dla nie przykładem.
Oczywiście powinna Pani wspierać siostrę już teraz. W miarę możliwości spędzać z nią wolny czas: rozmawiać, zabierać do kina, teatru. Jeśli to konieczne pomagać w nauce.
Ale wszelkie decyzje dotyczące opieki nad siostrą, powinniście Państwo podejmować wspólnie z tatą.
Pozdrawiam. JPluta

Witam, nie wydaje mi się, aby musiała Pani wychowywać własną siostrę zamiast matki. Natomiast uważam,że kontaktowanie się z nią, spędzanie z nią czasu w miarę regularnie widywanie, rozmowy, są rzeczywiście wręcz Pani rodzinnym obowiązkiem.Zakres tak rozumianej opieki z Pani strony jest zależny oczywiście od poziomu Pani możliwości czasowych i psychicznych. Sugeruję pamiętać, że dobro dane innym, prawie zawsze, w ten czy inny sposób do nas wraca, poza tym kto wie czy Pani nie będzie kiedyś potrzebowała opieki ze strony siostry??Nie życzyłabym Pani aby wtedy padło z jej strony: nie obchodzisz mnie, nie mam zupełnie dla Ciebie czasu.Pozdrawiam