Wyprowadzka z domu po kłótni z rodzicami

Witam,mam 21 lat. Dzisiaj po ciężkich zastanowieniach, w kłótni z rodzicami (niestety) wyprowadziłam się z domu. Były krzyki i płacze ze strony mamy, taty i małej siostry. Nie chciałam w taki sposób się wyprowadzać, ale ze względu na to, że czułam się ograniczona i kontrolowana, musiałam podjąć taką decyzję, bo sądzę, że coś się zmieni w relacjach. Wiem, że zraniłam ich, ale chciałabym jakoś załagodzić sytuację, ale nie wiem w jaki sposób. Proszę o poradę.

Mgr Nina Szalas

Czasem tak jest, że żeby zadbać o siebie i swoje potrzeby ranimy też innych. Z pewnością sytuacja była trudna dla obu stron. By załagodzić sytuację warto poczekać aż trochę opadną emocje i opowiedzieć rodzicom, dlaczego ta wyprowadzka była dla pani tak ważna, ewentualnie co by się musiało zmienić, żeby mogła pani tam wrócić.

Warto spotkać się i na spokojnie wrócić do rozmowy. Najlepiej na jakimś neutralnym gruncie. Niekŧórym pomaga także, gdy obecny jest ktoś bliski, kto nie jest zaangażowany w konflikt (nie stoi po żadnej stronie), by w razie czego mediował i uspokajał atmosferę. Ważne, by odbyła się ona w atmosferze troski, a nie pretensji, a także by mówić z punktu widzenia "ja" zamiast "ty", czyli mówić o swoich uczuciach. emocjach, potrzebach (zamiast oskarżeń czy komentowania zachowania innych). Ważne także by słuchać siebie nawzajem i skupić się na poszukiwaniu rozwiązań, które będą akceptowalne dla wszystkich.