Wypukłe żylaki na nogach a tabletki antykoncepcyjne

Witam,czy mając duże(wypukłe)żylaki na obu nogach mogę bezpiecznie stosować tab.anty?(.przepisane ze względu na torbiele)Po miesięcznym stosowaniu tab.czuję mrowienie w nogach od stóp do kolan, czasami żyły rwią ciągną,lewa reka zaczyna pobolewac,boję się że to może być zakrzepica.W przeszłóści przechodziłam powierzchowne zył.Nie wiem co mam robic zażywać tab.czy nie.Jakie mogę zrobic badania bu wykluczyć zakrzepice?Z góry dziekuje za odp.

Witam,
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przyczynić się do powiększenia się żylaków, również może wywoływać stany zakrzepowe w organizmie. By wykluczyć zakrzepicę można zbadać poziom D-dimerów.
Pozdrawiam.

Witam, moim zdaniem istnieje u Pani potrzeba zastosowania kompresjoterapii, ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy (w czasie stosowania środków hormonalnych) oraz decyzja o usunięciu żylaków (najlepiej małoinwazyjnie) w najbliższym możliwym czasie.
Pozdrawiam serdecznie, Łukasz Szczygieł, spec. angiolog