Wypuklenie na tylnej części szyi

Witam. Mam 18 lat. Od paru lat na tylnej części szyi, w lewym, górnym rogu mam coś w rodzaju wypuklenia na około 1cm. Często mam różne problemy laryngologiczne, a gdy pytałem o owe wypuklenie, guzek lekarz mówił, że to powiększony węzeł chłonny. Jest dość twardy w dotyku. Powinienem się martwić? Guzek od 3 lat nie powiększa się, a nawet zmniejszył swój rozmiar. Zauważyłem, że podczas choroby zatok, przeziębienia nieznacznie się powiększa, ale nigdy nie boli.

Dzień dobry,

Z tego co Pan opisuje może być to (tak jak poinformował Pana wcześniej lekarz) - powiększony węzeł chłonny, który mógł się kiedyś powiększyć podczas jakiejś infekcji. Niekiedy powiększone węzły chłonne nie wracają już do swoich pierwotnych rozmiarów, a mogą się jedynie nieznacznie zmniejszać tak jak w Pana przypadku. . Jednak, jeśli ma Pan wątpliwości lub jakieś dodatkowe dolegliwości np. w postaci nawracających stanów podgorączkowych , nadmiernej potliwości, czy np. spadku masy ciała, to proszę skonsultować się jeszcze z innym lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz