Wypuklina materiału tarczy międzykręgowej w wyniku rezonansu magnetycznego

Witam, bardzo proszę o interpretację wyniku MR. L4-L5- niewielka tylna centralna wypuklina materiału tarczy międzykręgowej modelująca worek oponowy. L5-S1- tylna centralna wypuklina materiału tarczy międzykręgowej zwężająca częściowo zachyłki boczne kanału kręgowego, nieco więcej lewy, Sygnał tarczy jest obniżony, jej wysokość zachowana. Płynowa rezerwa obj. kanału kręgowego na tym poziomie jest zmniejszona do 11mm. Co to oznacza i w jaki sposób się to leczy? pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Wszystkie podane zmiany świadczą o dość zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa. Leczenie uzależnione jest od tego jakie i czy w ogóle odczuwa Pani/Pan dolegliwości (mogą pojawić się bóle pleców, nóg, drętwienia a nawet niedowłady kończyn). W postępowaniu bierzemy pod uwagę zabiegi rehabilitacyjne, leki przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśniowe oraz ewentualny zabieg neurochirurgiczny. Wynik proszę skonsultować z lekarzem zlecającym badanie.