Wyrażanie woli dotyczącej rozporządzania majątkiem przy schizofrenii paranoidalnej

czy ze względu na zmienność stanu psychicznego osoby ze schizofrenią paranoidalną każde podjęcie decyzji i wyrażenie woli dotyczące rozporządzanie majątkiem może być rozpatrywane indywidualnie czy też sama choroba eliminuje wyrażanie woli

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć trudna. Teoretycznie tylko osoba ubezwłasnowolniona pozbawiona jest możliwości sporządzenia testamentu. Chory na schizofrenię, zwłaszcza w okresie remisji zdolny jest do wyrażenia swojej woli w sposób świadomy i swobodny. Jednak dobrze by było, gdyby w w okresie kiedy sporządza testament poddał się ocenie psychiatry i uzyskał zaświadczenie potwierdzające jego aktualny dobry stan zdrowia. Pozwoli to uniknąć w przyszłości zakwestionowania sporządzonego testament.